Advertisement
Advertisement

Cabinet secretary Khandker Anwarul Islam conducted the oath taking ceremony. The president made the appointment as per article 95 (1) of the constitution on Thursday as the outgoing chief justice Syed Mahmud Hossain retired on the day.

Justice Hasan Foez Siddique was enrolled as an advocate of the District Court on 21 August 1981. He was enrolled at the High Court Division on 4 September 1983 and at the Supreme Court on 27 May 1999.

He acted as legal advisor to Khulna City Corporation, Kushtia Municipality, Jalalabad Gas Transmission Company and chief law adviser of the Ministry of Home Affairs. Besides, he worked as additional attorney general for Bangladesh.

Justice Siddique was elevated as judge of HC Division on 25 March 2009, and as a judge of the Appellate Division of the SC on 31 March 2013.

Read more from Bangladesh
Post Comment
Advertisement